Uniwersytet w Perugii

.

Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii jest najstarszą i najbardziej prestiżową włoską instytucją zaangażowaną w nauczanie, przeprowadzanie badań naukowych jak również w rozpowszechnianie języka i kultury włoskiej na świecie.

Historia Uniwersytetu sięga roku 1921 kiedy to prawnik, Astorre Lupattelli, który poświęcił dużą część swojego życia jednemu konkretnemu projektowi – rozpowszechnianiu kultury włoskiej wśród obcokrajowców, stworzył pierwsze kursy kultury wysokiej, czyli połączenia kultury elitarnej z kulturą artystyczną.  Jego celem było zwiększenie wiedzy, ludzi zamieszkałych we Włoszech oraz poza granicami kraju, na temat położonego w środkowej części Włoch regionu Umbria – ze stolicą w Perugii. Tematyka kursu obejmowała historię regionu pod kątem dziejów, przyrody, rozwoju artystycznego oraz informacje o znajdujących się na jego obszarze instytucjach.

Do 1926 roku, kursy odbywały się na Uniwersytecie w Perugii, będącym jednym z najstarszych i najbardziej cenionych uniwersytetów na świecie oraz w Sala dei Notari mieszczącej się w historycznym budynku Palazzo dei Priori. W roku 1927 siedziba Uniwersytetu dla Obcokrajowców została przeniesiona do innego prestiżowego, pod względem jego historii, budynku Palazzo Gallenga – pałacu usytuowanego w samym sercu miasta.

Obecnie Uniwersytet mieści się w Palazzo Gellanga jak również w czterech mniejszych budynkach: Prosciutti, Lupattelli, Orvieto, Valitutti.

Budynki te usytuowane są w przepięknym otoczeniu wiejskiej przyrody jednocześnie będąc w bliskim sąsiedztwie głównego budynku Uniwersytetu. Odległość między nimi można z łatwością pokonać pieszo.

Do kompleksu należy również Villa La Colombella, antyczna, dostojna rezydencja państwowa, która usytuowana jest pośród zielonych pagórków na obrzeżach miasta. Niedawno miejsce to otrzymało własne prawa uniwersyteckie. Znajduje się tam Włoski Instytut Kultury oraz Języka oraz Wydział Nauki o Języku i Pracownia Badań Porównawczych nad Współczesną Kulturą.

Uniwersytet specjalizuje się w nauczaniu włoskiego jako drugiego języka. Oprócz zajęć pogłębiających znajomość języka ogólnego wprowadzono takie zagadnienia jak: sztuka, literatura czy ekonomia. Głównym celem działalności Uniwersytetu jest pomoc w promowaniu włoskiego języka i kultury na całym świecie, a tym samym zwiększenie świadomości istniejących różnic kulturowych. Od 1990 roku, unikalny program nauczania uczelni został poszerzony o uzyskanie dyplomu oraz podyplomowe programy dla studentów włoskich i zagranicznych.
Kliknij na mapie i zobacz Palazzo Gallenga w Google Earth

Kliknij na mapie i zobacz Palazzo Gallenga w Google Earth